چرا آفت پروانه ی زنبورنمای چوبخوار یکی از مهم ترین آفات درخت البالو شناخته میشود؟

مقدمه

هنگامیکه آفات به درختان حمله میکنند، سلامت درخت و محصول را تحت تاثیر خود قرار میدهند. برخی از این آفات در درون میوه و یا زیر پوسته ی درختان ساکن شده و از بخش های مختلف آن تغذیه میکنند. آفات قادرند درخت را به طور کامل از بین برده و یا محصول دهی را تا چندین سال کاهش دهند. از اینرو کشاورزان همواره باید مراقب آفات و بیماری ها در درختان خود بوده و هرگونه تغییر در شکل ظاهری درخت، برگ و شاخه و میوه و… را به دقت بررسی کنند. برخی از آفات بسیار کوچک هستند و جز با استفاده از ابزارآلات مخصوص قابل مشاهده نمیباشند. برخی دیگر البته بزرگتر بوده و حتی به اندازه ی یک پروانه ی متوسط دیده میشوند. روش مقابله با آفات به نوع آفت و میزان حمله ی آن به درخت و زمان سپری شده وابسته است. یکی از مهم ترین آفاتی که ممکن است به درختان آلبالو حمله ور شود؛ آفت پروانه ی زنبورنمای چوبخوار است. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا شما را بیشتر با این آفت خطرناک آشنا نموده و روش های اصولی مقابله با آن را با یکدیگر بررسی نماییم.

آفت پروانه زنبورنمای چوبخوار

آفت پروانه زنبورنمای چوبخوار برای اولین بار در آمریکای شمالی دیده شد. بیشترین درختانی که تحت تاثیر این نوع از آفت قرار میگیرند، درختان آلو؛ گیلاس، به، هلو؛ گوجه درختی، زردآلو؛ شلیل و آلبالو و… است. این آفت یک آفت پوستی درختان محسوب میشود. و بیشتر به درختان مسن تر و یا ضعیف تر از جمله نهال های جوان حمله میکند. این آفت درجه دو اهمیت را به خود اختصاص میدهد. در گذشته برای مبارزه با آن از حشره کش ها استفاده میشد. این آفت به درخت حمله کرده و قادر است موجبات مرگ درخت را نیز فراهم سازد.

تاریخچه زندگی

گونه های PTB زمستان های خود را به صورت لارو، بیشتر در زیر پوسته ی درخت و یا زیر خاک میگذرانند. پس از بلوغ لارو، یک پیله ی ابریشمی تنیده و مدت زمانی را در آن سپری میکند. سپس به صورت شفیره در ابتدای فصل تابستان؛ سر از پیله خارج مینماید. این حشرات اغلب از ابتدای فصل تابستان و تا اوایل فصل پاییز روی درخت دیده میشوند. جنس ماده عمری ۶ الی ۷ روزه دارد. و به سرعت تخم گذاری را آغاز میکند. این تخم ها به صورت منفرد و یا دسته های کوچک اغلب در پایین درختان دیده میشود. LPTB ها اغلب روی بخش های زخمی شده و یا ترک های تنه درخت تخم گذاری میکنند. ۷ تا ۱۰ روز طول میکشد تا حشرات نسل جدید سر از تخم خارج کنند. لاروهای جوان اغلب از بخش کوتیکول وارد کامبیوم شده و از آن تغذیه مینمایند.

مراحل زندگی

این حشره همانند سایر آفات ابتدا به صورت تخم روی برگ ها و بخش های مختلف شاخه درخت آلبالو دیده میشود. طول تخم برابر ۷ میلی متر و به رنگ بلوطی و یا قهوه ای مایل به قرمز است بنابراین با چشم غیر مسلح نیز میتوان آن را شناسایی کرد. تخم های LPTB این حشرات اندازه ی کوچکتری دارند؛ و رنگ آنها متمایل به دارچینی است. روی تخم ها به صورت شبکه های بسیار ریزی به یکدیگر متصل است. در مرحله ی لارو، در دو رنگ سفید و یا کرم دیده میشود. روی لاروها ۳ جفت پای سینه قرار دارد. لاروهایی که ۱۵ سانتیمتر از زمین فاصله دارند، اغلب از گونه LPTB هستند. در دوره ی شفیرگی به رنگ خرمایی کمرنگ دیده شده و اندازه ای برابر ۱۰ تا ۱۷ سانتیمتر دارند. روی شکم شفیره ها خارهای تیزی وجود دارد تا بتوانند در زمان بلوغ آسان تر از درخت آزاد شوند. پیله های قهوه ای روشن و مایل به زرد و به صورت مستطیلی کشیده در اطراف خود تنیده که با گذشت زمان پیله به رنگ نارنجی درمیاید.

جنس نر و ماده ی پروانه زنبورنمای چوبخوار به راحتی قابل تشخیص است. حشره ی ماده همانند اکثر آفات کمی بزرگ تر و به رنگ سیاه متمایل به آبی براق است. روی شکم حشره ماده چند لکه زرد دیده میشود. در قطعه چهار الی پنجم شکم این حشره در گونه PTB ماده و حشره نر؛ همانند پر بوده و بسیار نرم است. حشره گونه PTB نر شکم نازک و در بخش های انتهایی کرکی دارد. در این حشرات شاخک ها بسیار نرم و همانند پر است. تفاوت آفت پروانه زنبورنمای چوبخوار با سایر حشرات، پرواز آن ها در ساعات روز، در فضای باغ است.

 خسارت

آفات پروانه زنبورنمای چوبخوار اصلی ترین خسارت را در مرحله لاروی روی درخت آلبالو اعمال میکنند. همانطور که گفته شد این حشرات پس از خروج از تخم و ورود به بخش کامبیوم درخت، از آن تغذیه میکنند. PTB ها اغلب در فواصل کمتر از ۱۵ سانتیمتری ساکن میشوند. اما LPTB ها بیشتر به شاخه های اصلی و تنه درخت حمله میکنند. زخم های روی تنه ی درختان؛ بریدگی های ناشی از هرس، بیماریها و صدمات زمستانه؛ همچنین آفتاب سوختگی ها؛ یکی از بهترین مناطق برای زندگی این حشرات است. در نهال های جوان؛ لاروها قادرند طوقه را به صورت کامل از میان برداشته و باعث مرگ درخت شوند. در بخش هایی که حشره PTB به آن حمله کرده است نوعی صمغ آلوده و شیره چسبناک خارج میشود.

مبارزه

بهترین روش مبارزه با این آفات استفاده از تله فرمونی است. تله های فرمونی با ایجاد یک تله جنسی حشرات نر هردو گونه را به خود جذب کرده و به این ترتیب میتوان مراحل آغاز و همچنین اوج فعالیت حشرات را دانست. در مرحله لاروی به این دلیل که حشرات در زیر تنه درخت زندگی میکنند؛ نمیتوان از روش مبارزه ی خاصی بهره برد. بهترین زمان استفاده از حشره کش ها، در زمان باز شدن تخم ها است. تا بتوان لاروها را قبل از رفتن به زیر تنه درختان از بین برد.

نتیجه گیری

نهالستان پالیز نهال با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی دارای بیش از نیم قرن تجربه در زمینه ی پرورش و فروش نهال آلبالو و دارای شماره ثبت اختراع و شناسنامه ی معتبر است. نهالستان سعید قاسمی بزرگ ترین نهالستان در شمال غرب ایران بوده و قادر است انواع ارقام آلبالو را در هر مقیاسی برای مشتری فراهم کند. اگر قصد خرید نهال آلبالو یا کسب اطلاع از قیمت نهال آلبالو را دارید. حتما با مشاوران ما در نهالستان پالیزنهال تماس بگیرید تا از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/palizna1/domains/paliznahal.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/palizna1/domains/paliznahal.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/palizna1/domains/paliznahal.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110