گرده افشانی بادام توسط زنبورها و افزایش باردهی محصولات

گرده افشانی بادام توسط زنبورها و افزایش باردهی محصولات

گرده افشانی بادام به معنی انتقال گرده از بخش مذکر گیاه به بخش مونث است که می تواند سبب تولید گونه های جدید و یا تقویت آن ها گردد. درختان بادام مانند بقیه‌ گیاهان گل دار بارور می‌شوند. یک گل بادام دارای یک لوله گرده مرکزی عمیق است که زنبورها برای تامین غذا از آن استفاده می کنند. گرده افشانی بادام با درختان مختلف برای حفظ گونه و ازدیاد این درختان ضروری می باشد. در عین حال، گرده افشانی بادام توسط زنبورها سبب تقویت تولید محصول در نهالستان بادام می شود.

نقش زنبورها در گرده افشانی بادام امری حیاتی محسوب می شود، زیرا درختان بادام به طور کلی خودبارور نیستند، اما چگونه زنبورها را به باغ بادام بیاوریم؟ آیا می دانید اهمیت گرده افشانی بادام توسط زنبورها چیست؟ در این مطلب به بررسی تمام این موارد خواهیم پرداخت.

نحوه گرده افشانی بادام توسط زنبورها

زنبورها و گیاهان گل دار مانند درختان بادام رابطه همزیستی دارند. زنبورها در فصل بهار بین گل‌ ها و شکوفه های بادام پرواز کرده، گرده‌ ها و شهد آن ها را جمع آوری می کنند و بعد از آن‌ها عسلی می سازند که به نفع زنبورهاست. زمانی که زنبورها روی گل‌ ها می‌نشینند، بعضی گرده‌های دیگر گل ها از بدنشان می‌ریزد که بعد به گل‌های دیگر منتقل می‌شود.
این کار به‌طور ناخواسته باعث گرده افشانی بادام توسط زنبورها شده و اجازه‌ تولید مثل گونه های مختلف این درختان را می‌دهد. با اینکه این فرآیند به‌ صورت‌ طبیعی اتفاق می‌افتد، اما بشر نیز یادگرفته است که با اهلی کردن و انتقال زنبورهای عسل برای هزاران سال به این فرآیند کمک کند.

نقش زنبورها در گرده افشانی بادام طی تاریخ

نقش زنبورها در گرده افشانی بادام طی تاریخ

جالب است بدانید که حتی مصریان باستان برای کمک به گرده افشانی بادام توسط زنبورها، زنبورهای عسل را به سمت بالا و پایین رود نیل منتقل کردند. علاوه بر این، تمدن های اولیه از جمله یونان ماقبل تاریخ، اسرائیل، چین باستان و تمدن مایاها، همه انواع زنبورداری را تمرین می کردند. نقش زنبورها در گرده افشانی تاریخچه‌ بلندی در آمریکا هم دارد. استعمارگران اولیه زنبورها را در کندوهای حصیری به اقیانوس آوردند و وقتی پیشگامان از طریق علفزارها به سمت غرب حرکت کردند، زنبورها نیز آن ها را در واگن های سرپوشیده ای همراهی نمودند.

رشد چشمگیر صنعت بادام توسط این حشرات کوچک

در طول چندسال گذشته، تقاضا برای بادام به سرعت افزایش یافته است. علاوه بر مغز بادام، شیر بادام و کره بادام نیز در بازار به عنوان محصولات فرعی طرفداران زیادی پیدا کرده است. این امر به نوبه خود منجر به افزایش عظیمی در تولید بادام در تمام دنیا شده است.
کالیفرنیا که در حال حاضر 100% از عرضه بادام ایالات متحده را به طور کامل تامین می کند، در سال 2017 رکورد 3/1 میلیون هکتار از باغ های بادام را به خود اختصاص داد که 7% نسبت به سال 2016 افزایش یافته است. در پاییز، باغ های ایالت متحده حدود 2/2 میلیارد پوند بادام تولید کردند که برابر با 80% از عرضه سالانه جهان است.
درختان بادام درختان زیبایی هستند که معمولا در اوایل بهار شکوفه می‌دهد، زمانی که بیشتر درختان دیگر خفته هستند. اگر برای خرید نهال بادام و پرورش آن برنامه ریزی می کنید و بخواهید که آجیل تولید کند، باید قبل از کاشت آن، به گرده ‌افشانی بادام توسط زنبورها فکر کنید. شما باید ترکیب صحیح گونه ها را برای پرورش در باغ خود انتخاب کرده و منبع گرده افشانی بادام خود را در نظر بگیرید.

زنبورها 100% به باردهی باغ بادام کمک می کنند

زنبورها 100% به باردهی باغ بادام کمک می کنند

بادام یکی از ارزشمندترین محصولات زراعی است و نقش زنبورها در گرده افشانی بادام اهمیت زیادی دارد. در حقیقت، بادام تقریبا 100٪ برای گرده افشانی به زنبورها وابسته است. اگر تعداد کافی زنبور عسل وجود داشته باشد، 90 تا 100% از گل های بادام در هر درخت می تواند به محصول تبدیل شود اما اگر اصلا زنبور عسل در باغ بادام نباشد، هیچ کدام به خوبی رشد نمی کند.
تنها زنبورهای عسل نیستند که به گرده‌افشانی درخت بادام کمک می‌کنند. موجوداتی که گرده ‌افشانی بادام را انجام می‌دهند شامل زنبورهای عسل، زنبورهای ملکه و زنبورهای کارگر دیگر می‌شوند و گل بادام به عنوان منبع غذایی ارزشمندی برای این حشرات در زمانی است که سایر گل ها کمیاب هستند.

آیا گرده ‌افشانی بادام نیاز به دو درخت دارد؟

اکثر انواع بادام با خود ناسازگار هستند، به این معنی که گرده ‌افشانی بادام نمی تواند با درختان دیگر بادام از گونه های دیگر انجام گیرد. شما حداقل به دو درخت بادام احتیاج دارید که آن ها باید از دو گونه مختلف و البته سازگار باشند و علاوه بر این زمان شکوفایی آن ها همپوشانی داشته باشد. اگر قصد احداث باغ بادام را دارید، می توانید در خرید نهال بادام با کارشناسان پالیزنهال مشورت کنید.
پس از خرید نهال بادام، دو درخت را در فاصله 4 تا 7 متری یکدیگر از هم بکارید تا نقش زنبورها در گرده افشانی آن ها انجام گیرد. در باغ های تجاری، انواع مختلف نهال بادام در ردیف های متناوب کاشته می شود که این فرم از احداث باغ با گرده افشانی بادام توسط زنبورها کمک زیادی می کند.
اگر فقط برای تعداد کمی درخت بادام در باغ خود جا دارید، توصیه ما این است که از ارقام نهال بادام خودبارور استفاده کنید. در زمان خرید نهال بادام، کارشناسان ما در این زمینه شما را راهنمایی خواهند کرد. از آنجا که باد نیز می تواند به گرده افشانی بادام کمک کند، گونه های خودبارور به زنبورهای کمتری در هکتار نیاز دارند تا به میزان گرده افشانی خوبی برسند.
گرده افشانی موفقیت آمیز بادام بسیار مهم است، اما این، تنها عامل باردهی خوب بادام نیست. کمبود مواد مغذی و کمبود آب کافی می تواند باعث شود تعداد زیادی از مغزها قبل از رشد مطلوب، ریزش داشته باشند. بنابراین، علاوه بر پتانسیل گرده افشانی بادام توسط زنبورها در باغ خود، بایستی به دیگر شرایط هم توجه کافی را داشته باشید.

شناخت تهدید‌های رایج برای زنبورها

در حال حاضر جمعیت زنبورهای عسل و بیشتر حشراتی که گرده‌افشانی می‌کنند، به شدت کم شده که کاهش گرده افشانی بادام توسط زنبورها را نیز به دنبال داشته است. یافته های اولیه یک مطالعه اخیر توسط مجمع اطلاع رسانی زنبورها نشان می دهد که بین آپریل 2019 تا آپریل 2020 ، زنبورداران در ایالات متحده، حدود 44% کلنی های زنبور عسل خود را از دست داده اند که این موضوع برای باغ داران بادام و دیگر نهالستان های میوه نیز می تواند خبری ناگوار باشد.

طیف وسیعی از عوامل احتمالی در کاهش زنبورها وجود دارد. یکی تغذیه است: اگرچه زنبورهای عسل می توانند تا 8 مایل در جستجوی غذا پرواز کنند، اما سفرهای طولانی با کاهش منابع غذایی سبب تضعیف این حشرات و کاهش گرده افشانی بادام توسط زنبورها می شود. زنبورها همچنین نسبت به انواع بیماری‌ها و آفات آسیب‌پذیر هستند. باکتری، قارچ، ویروس‌ها و حیوانات مختلف تهدیدی برای سلامت کندوها هستند.

در نهایت، مهمترین تهدیدی که زنبورهای گرده افشان را نشانه گرفته است، مربوط به باغداران می باشد. آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی که در باغ ها استفاده می شود، می تواند سبب کاهش گرده افشانی بادام توسط زنبورها شود. بر اساس یک مطالعه، قرار گرفتن در معرض آفت کش ها در سطح فردی ممکن است کشنده، تشعیف کننده و یا تغییر دهنده رفتار زنبور باشد که درنهایت بر روی محصول بادام نهایی باغ تاثیرگذار خواهد بود.

حمایت باغداران از گرده افشانی بادام توسط زنبورها

حمایت باغداران از گرده افشانی بادام توسط زنبورها

با وجود نقش زنبورها در گرده افشانی بادام، تهدیدهایی نیز برای این حشرات کوچک و وجود دارد. به نظر شما باغداران و پرورش دهندگان بادام برای کمک به حفظ جمعیت زنبورها چه کاری می توانند انجام دهند؟

پالیزنهال، توصیه های مفیدی را برای کمک به شما باغداران بادام جهت حفظ زنبورها ارائه می دهد. این توصیه ها عبارتند از:

  • با تولیدکنندگان زنبورعسل و کندوداران در ارتباط باشید.
  • اگر نیاز به سم پاشی باغ دارید، جهت عدم آسیب به گرده افشانی بادام توسط زنبورها، این کار را در اواخر بعد از ظهر یا عصر انجام دهید.
  • از استفاده از حشره کش ها خودداری کنید.
  • منابع آب تمیز را برای زنبورهای گرده افشان فراهم کنید.
  • جهت جذب هرچه بیشتر این حشرات وتقویت گرده افشانی بادام توسط زنبورها، گل های با شهد زیاد و محبوب آن ها را در کنار باغ خود پرورش دهید.

جمع بندی

بادام یکی از مغزیجات است که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد مانند تحمل شرایط مختلف و باردهی مطلوب، بسیار مورد توجه باغداران قرار گرفته است. از طرفی، امروزه یکی از مهمترین مشکلاتی که باغداران پس از خرید نهال بادام با آن مواجه می شوند، عدم تولید محصول مناسب است که درصد قابل توجهی از آن می تواند ناشی از کاهش گرده افشانی بادام توسط زنبورها باشد.

در این مطلب از سایت پالیزنهال سعی کردیم در ابتدا نقش زنبورها در گرده افشانی بادام را برای شما توضیح داده و سپس به نکات و ترفندهای کمک کننده ای اشاره کنیم که می تواند محصول باغ بادام را به طرز چشمگیری افزایش دهد. همانطور که اشاره کردیم، باد نیز می تواند به گرده افشانی درختان بادام کمک کند اما نقش اصلی را در این زمینه زنبورهای عسل دارند.

علاوه بر مواردی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم، شما چه مواردی را برای گرده افشانی بادام توسط زنبورها در نهالستان خود در نظر گرفته اید؟ نهالستان پالیز، مرجع تخصصی مشاوره و خرید و فروش انواع ارقام نهال بادام در ایران می باشد. ارقام نهال میوه در این نهالستان همه شناسنامه دار و با کیفیت بوده و پس از خرید نهال بادام می توانید از باردهی محصول آن مطمئن باشید. جهت مشاوره یا خرید نهال بادام با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

paliz
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *